Majorka – warto wiedzieć

Jak dojechać?

Samochód
Podróżni, którzy przyjeżdżają do Hiszpanii samochodem, z wyjątkiem obywateli państw należących do Unii Europejskiej i Szwajcarii, powinni posiadać Zieloną Kartę, zapewniającą ubezpieczenie w razie wypadku. Na granicy z Francją istnieje siedemnaście lądowych przejść granicznych, z czego najbardziej uczęszczanymi są Irun w części zachodniej, Puigcerda w Pirenejach Wschodnich i La Jonquera i Portbou w części wschodniej. Przejście w Seu d’Urgell jest najważniejszym na granicy z Andorrą, a Tuy, Verin, Fuentes de Ońoro, Valencia de Alcantara, Badajoz i Ayamonte to główne przejścia lądowe na granicy hiszpańsko- portugalskiej. Formalności są załatwiane sprawnie i wyjątkiem niektórych okresów roku, podróżny przejeżdża przez granicę szybko i bez niepotrzebnej straty czasu.

Statek
Najwięcej pasażerów podróżujących drogą morską obsługują porty Algeciras( 3.8 mln), Ceuta( 2.2 mln) i Santa Cruz de Tenerife(2.6 mln). Towarzystwo okrętowe Transmediterranea poprzez regularne rejsy łączy półwysep z północną Afryką ( z Almerii i Malagi do Melilli i z Algeciras do Ceuty i Tangeru kursy codzienne) i z Wyspami Kanaryjskimi (z Kadyksu kursy cotygodniowe).

Samolot
Niemal jedna trzecia turystów zagranicznych przybywa do Hiszpanii drogą lotniczą. Z ponad pięćdziesięciu milionów pasażerów obsłużonych przez lotniska hiszpańskie, prawie siedemdziesiąt pięć procent skorzystało z linii nieregularnych, co stawia Hiszpanię na czele państw najczęściej stosujących loty typu “czarter”. Centralnym ośrodkiem komunikacji krajowej jest lotnisko w Madrycie, połączone mostem powietrznym z Barceloną, którym przewozi się 2,5 mln pasażerów rocznie. Kolejnymi liniami o najwyższym natężeniu ruchu pasażerskiego są połączenia między Madrytem a Balearami i Wyspami Kanaryjskimi.

Komunikacja w Hiszpanii
Tani i dość szybki publiczny środek transportu docierający do odległych rejonów to autobus. Wszystkie autobusy są z klimatyzacją. Pociągi są czyste, raczej punktualne i względnie tanie, ale nie zatrzymują się w wielu małych miastach.

Dobrym pomysłem jest wynajęcie samochodu. Jest to znacznie tańsze niż w innych krajach europejskich. Trzeba mieć 21 lat i prawo jazdy, co najmniej rok. Trzeba się upewnić, czy w cenę wynajmu wliczone jest ubezpieczenie. Poza tym często wymagana jest kaucja. Radzimy dokładnie sprawdzić stan techniczny pojazdu – zwłaszcza hamulce i ogumienie.

Restauracje
Śniadania je się przeważnie między 8.00 a 10.00. Obiady w restauracjach podaje się najczęściej między 13.00 a 15.30, natomiast kolacje między 20.30 a 23.00. Wiele lokali jest czynnych przez cały dzień bez przerwy, dotyczy to zwłaszcza kawiarni i barów, gdzie z reguły można dostać kanapki, przekąski zimne, gorące a także dania obiadowe.

Napiwki
Powszechną praktyką stosowaną w lokalach i zakładach usługowych w Hiszpanii jest wliczanie do rachunku dodatku za obsługę, jednak w barach, restauracjach, hotelach i taksówkach tradycja napiwku przetrwała i mimo, że nie jest on obowiązkowy, zwyczajowo daje się go wysokości 5-10% wartości rachunku.

Sjesta
Sjesta trwa od 14.00 do 17.00 (jest to czas największych upałów). W tym czasie spodziewaj się przerw w pracy. Ponadto sklepy, muzea i inne instytucje są zamknięte. Jest to pora na obiad i spotkanie się ze znajomymi w kawiarni, w klimatyzowanym lokalu lub na tarasie.

Zakupy
Sklepy są otwarte zwykle od poniedziałku do soboty w godzinach od 9.30 do 13.30 i od 16.30 do 20.00. Większe sklepy i domy towarowe są czynne bez przerwy od 10.00 do 21.00 a czasem nawet do 22.00. W niektóre niedziele w roku wielkie domy handlowe również otwierają swoje drzwi dla klientów. W rejonach nadmorskich w szczycie sezonu sklepy bywają otwarte nawet po godz.22.00.

Zdrowie
Nie istnieją zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Nie ma żadnych ograniczeń w dostępie do opieki medycznej (oczywiście do limitu polisy ubezpieczeniowej). Koszt zwykłej wizyty lekarskiej waha się w granicach od 48 do 60 euro, doba pobytu w szpitalu (bez badań) kosztuje ok. 180 euro. Polskie polisy są uznawane przez hiszpańskie jednostki służby zdrowia

Bezpieczeństwo
Realnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa turystów jest przestępczość pospolita, a głównie napady i kradzieże. W grudniu 1999 r. ETA wznowiła działalność terrorystyczną. Odnotowano już kilka poważnych zamachów bombowych. Zagrożenie istnieje praktycznie w całym kraju, ze szczególnym nasileniem w jego północnej części (Kraj Basków).

Na granicy
Od 1 maja 2004 r. Polacy mogą wjechać do Hiszpanii na podstawie paszportu lub dowodu osobistego (zarówno starego, ważnego maksymalnie do 31 grudnia 2007 r., jak i nowego typu). W przypadku starszych, książeczkowych dowodów osobistych zalecane jest upewnienie się, czy dokument jest w wystarczająco dobrym stanie technicznym i pozwala na stwierdzenie tożsamości. Posiadacze zniszczonych egzemplarzy powinni z odpowiednim wyprzedzeniem przed planowanym wyjazdem złożyć wnioski o wymianę dokumentu na nowy.

Zasada swobodnego przepływu osób oznacza, że wjazdu można odmówić tylko w przypadku, kiedy zagraża to bezpieczeństwu wewnętrznemu państwa (np. terroryzm) lub narusza podstawowe zasady współżycia społecznego. Jeżeli natomiast odmowa wjazdu związana będzie z wyrokiem skazującym, to uzasadnienie wyroku musi wskazywać na potencjalną groźbę naruszenia porządku publicznego.

Całkowicie zostaje zniesiony obowiązek posiadania wizy, niezależnie od celu i czasu trwania pobytu. Należy pamiętać, że na pobyt dłuższy niż 3 miesiące konieczne będzie uzyskanie stosownego zezwolenia. W ciągu 15 dni od daty przyjazdu należy zgłosić się do urzędu ds. cudzoziemców lub w komisariacie policji. Potrzebne dokumenty: oryginał i kserokopia paszportu lub dowodu tożsamości, 3 fotografie, dokumenty potwierdzające cel pobyt

Dla Kierowców
Kierowca może legitymować się międzynarodowym lub polskim prawem jazdy, chyba że prowadzi samochód z rejestracją hiszpańską – wówczas policja może żądać okazania hiszpańskiego prawa jazdy (najpóźniej po pół roku legalnego pobytu należy polskie prawo jazdy wymienić na miejscowe).

Wymagana jest “zielona karta”. Uznawane są ubezpieczenia komunikacyjne polskich towarzystw posiadających przedstawicielstwa lub reprezentantów w Hiszpanii. W razie konieczności dokonania drobnych napraw samochodu należy liczyć się z żądaniem zapłaty gotówką – w przeciwnym razie warsztat dokona naprawy dopiero po potwierdzeniu autentyczności polisy ubezpieczeniowej, co może potrwać dość długo.

Nie istnieją żadne ograniczenia w podróżowaniu po kraju. Na wwóz pieniędzy do kwoty 6000 euro nie jest wymagana żadna deklaracja celna. Wwiezienie lub wywiezienie kwoty wyższej wymaga zgłoszenia.

Informacje praktyczne:

Konsulaty

Adres placówki w Polsce:

Ambasada Królestwa Hiszpanii
ul. Myśliwiecka 4, 00-459 Warszawa
tel. 622 42 50; fax 622 54 08
e-mail: emb.esppl@mail.mae.es

Konsulat
Gdańsk ul. Podleśna 27
tel. 341-48-33

Polskie przedstawicielstwa:

Ambasada RP
c/ Guisando, 23-bis
28035 Madrid
tel. 9934-91-373.66.05/0 – sekretariat ambasady

0034-91-373.60.49 – Wydział Konsularny
fax. 0034-91-373.66.24
e-mail: madryt@embajada-polonia.org
konsul-madryt@embajada-polonia.org

Konsulat RP w Barcelonie
Avda. Diagonal, 593-595
08014 Barcelona
tel. 0034-93-322.05.42
0034-93-322.05.42
fax. 0034-93-322.29.07
e-mail: polonia@ctv.es
polkonse@ctv.es

Konsulat Honorowy RP w Palma de Majorka
C/Bartomeu Sureda i Miserol 4A 1
07011 Palma de Mallorca – Baleares
tel. (34) 971 606 455
fax. (34) 971 609 455
Konsul Honorowy: Silvia Riera

Konsulat Honorowy RP w Murcii
c/ Las Norias, 1-2°D
30009 Murcia
tel./fax. 96-829.89.41

Konsulat Honorowy RP w Walencii
Cno. Nuevo de Pica?a, 31°D
46014 Valencia
tel. 96-358.00.02
fax. 96-358.01.68

Podobne wpisy