Rozrywka, transport

Życie nocne

W mieście znajduje się wiele klubów i barów głównie przy hotelach. Kluby nie dołączone do hoteli, rezydencji lub nie posiadającego licencji klubu społecznego nie mogą sprzedawać alkoholu. Pomimo wczesnej pory zamykania takich klubów, około 3, nie narzekają one na niedobór klientów.

Sport

W Dubaju odbywa się wiele wydarzeń sportowych na poziomie światowym m. in. Dubai Tennis Championships, Dubai Desert Classic (turniej golfowy) oraz coroczny wyścig koni Dubai World Cup, który oferuje największą wygraną na świecie w wysokości 15 mln dolarów. W mieście usytuował się International Cricket Council, który przez 95 lat mieścił się w Lord. W Dubaju niezwykle popularne staje się rugby, dlatego miasto gości Rugby Sevens, które jest niezwykle popularne w krajach grających w tą dyscyplinę.

Transport

Drogi

Dubaj ma bardzo rozwinięty system transportu autobusowego w całej metropolii. Mimo że system transportu jest duży (przewozi 200 000 pasażerów tygodniowo) nie jest na tyle duży, aby sprostać rosnącej populacji. System jest krytykowany z powodu zbyt małej pojemności. Rząd wprowadził specjalne karty e-go, które ułatwiły korzystanie z autobusów. Z systemu korzystają ludzie zarabiający średnio lub mało, reszta jeździ samochodami tworząc korki, które są problemem w mieście. W Dubaju jest wysoki wskaźnik wypadków na drogach (prawie co 3 min.). Przez wypadki drogi są często zablokowane. W mieście istnieje wiele korporacji taksówkarskich państwowych lub prywatnych. Dubajska Korporacja Taksówkarska (Dubai Transport Corporation) posiada taksówki w kolorze kremowym. Niektóre prywatne korporacje to Cars Taxi, National Taxi, Cititaxi i Metro Taxi. Taksówki można znaleźć wszędzie, jednak ciężko jest znaleźć je podczas dużych wydarzeń kulturalnych i sportowych.

Pociągi

Mapa metra w DubajuW emiracie realizowany jest aktualnie warty 3,89 mld dolarów projekt Dubai Metro. Metro ma być częściowo otwarte do 2009, a całość do 2012 roku. Kontrakt na budowę otrzymał Dubai Rapid Link (DURL), konsorcjum prowadzone przez Mitsubishi Heavy Industries. Nad projektem pracują także dwie japońskie firmy Obayashi i Kajima oraz jedna turecka – Yapi Merkezi. Metro będzie składać się z dwóch głównych linii : Green Line (Linia Zielona) z Rashidiya do głównego centrum oraz Red Line (Linia Czerwona) z lotniska do Jebel Ali. Metro w Dubaju (Zielona i Niebieska Linia) będzie miało 70 km długości i 43 stacje, 33 naziemne i 10 podziemnych. Pociągi, gdy projekt zostanie ukończony, będą jeździć co 90 sekund. Blue Line (Niebieska Linia) łącząca Dubai International Airport z nowym portem Jebel Ali i Dubai World Central International Airport została rozpoczęta. Linia będzie biegła 47 km przez Dubailand, na razie nie znana jest liczba stacji. Dubaj buduje system metra, aby uniknąć korków na drogach i sprostać rosnącej populacji miasta. Wybudowanych zostanie także siedem kolejek wąskotorowych, aby wspomóc system metra. Kolejka ma połączyć różne miasta takie jak np. Dubailand, Palm Jumeirah i inne z głównymi liniami metra.

Porty i transport wodny

W Dubaju znajduje się kilka portów handlowych, takich jak Port Rashid, Al Jadaf czy Jebel Ali. Cieśnina Dubajska nadal jest używana przez lokalnych handlarzy w dawach. Tradycyjną metodą przedostawania się z prawobrzeżnego Burj Dubaju do lewobrzeżnej Deiry są małe łódki zwane abrami; Kursują one m. in. z okolic Suku złotego do historycznej dzielnicy Bastakiya.

Transport lotniczy

Jeden z samolotów linii Emirates.
Model nowego lotniska w Dubaju – Dubai World Central International Airport. Dubai International Airport jest hubem dla linii Emirates. Port w Dubaju wygrał wiele nagród za profesjonalizm i znakomitość w usługach i architekturze budynku. Trzeci terminal jest w trakcie budowy, gdy zostanie ukończony podwoi pojemność portu, będzie przystosowany do obsługi samolotów Airbus A380. Drugi port ulokowany jest w Jebel Ali (nazwę zmieniono na Dubai World Central International Airport, chociaż w IATA kod pozostał JXB) wraz z Jebel Ali Airport City, którego budowa rozpoczęła się w 2005 roku. W przeciągu 20 lat port ma osiągnąć zdolność przyjąć 120 000 000 pasażerów w ciągu roku, pokonując tym samym największy port Hartsfield-Jackson International Airport w Atlancie (88.4 mln pasażerów w 2005 roku).

Dubaj inwestuje duże pieniądze w swoje linie Emirates. Ideą jest rozwinięcie dubajskiego transportu lotniczego tak, aby pasażerowie z każdego miasta na świecie mogli przylecieć prosto do Dubaju. Gdy Emirates otrzyma samoloty Boeing 777-200LR Worldliner będzie mógł oferować loty do każdego większego miasta. Linia złożyła zamówienie na 45 samolotów Airbusa A380 superjambo, z podwójnym pokładem, który może pomieścić 641 pasażerów. Emirates złożyło także zamówienie na 42 samoloty Boeing 777. Lokalizacja Dubaju czyni go unikatowym w dostępności oraz połączeniach.

Ähnliche Beiträge